امروز:

سیاسی- حسین نجابت رئیس کمیته سیاسی جمنا شد

حسین نجابت رئیس کمیته سیاسی جمنا شد

 • حسین نجابت رئیس کمیته سیاسی جمنا شد

  در جلسه امروز کمیته سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، حسین نجابت به عنوان رئیس این کمیته انتخاب شد.

  به گزارش ایسنا، جلسه کمیته سیاسی جمنا با حضور اعضای این کمیته ساعتی پیش برگزار شد.

  در این جلسه بحث و تبادل نظر درباره مباحث سیاسی روز و برنامه‌های آینده کمیته سیاسی جبهه مردمی انجام شد و اعضای کمیته نقطه نظرات خود را پیرامون این مسائل مطرح کردند.

  در ادامه این جلسه حسین نجابت به عنوان رئیس کمیته سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب انتخاب شد.

  حسین نجابت، نمایندۀ دوره‌های هفتم، هشتم و نهم در مجلس شورای اسلامی بوده است.

  انتهای پیام


نوشته شده در : چهارشنبه 15 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

اقتصادی- جزئیات دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با امیر قطر

جزئیات دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با امیر قطر

 • جزئیات دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با امیر قطر

  وزیر راه و شهرسازی که به دعوت رسمی امیر قطر برای حضور در مراسم افتتاح «بندر حمد» به این کشور سفر کرده است در حاشیه این مراسم با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ملاقات و سپس با نخست وزیر این کشور پیرامون همکاری‌های فی‌مابین دو کشور به‌ویژه در حوزه راه و شهرسازی گفت‌وگو کرد.

  به گزارش ایسنا، عباس آخوندی و هیئت همراه در حاشیه مراسم افتتاحیه بندر حمد قطر با امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ملاقات کرد.

  وزیر راه و شهرسازی همچنین در جریان این سفر ضمن ملاقات با نخست وزیر قطر شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی،  پیرامون توسعه همکاری‌های فیمابین دو کشور به‌ویژه در حوزه راه و شهرسازی گفت‌وگو کرد.

  گفتنی است در این سفر که به دعوت وزیر قطر انجام گرفته،  امضای یادداشت تفاهم تسهیل حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت جهت گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر و جمهوری ترکیه نیز انجام می‌شود.

  بهره‌برداری از این بندر که برای ساخت آن ۷.۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است می‌تواند مسیرهای جدیدی را برای قطر به سمت کشورهایی نظیر هند، عمان، ترکیه و پاکستان فراهم کند.

  انتهای پیام


نوشته شده در : چهارشنبه 15 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

رایگان دانلود مجموعه مقالات, استاندارد, دستورالعمل و توضیحات لوله GRP زبان انگلیسی

مجموعه مقالات, استاندارد, دستورالعمل و توضیحات لوله GRP زبان انگلیسی


نوشته شده در : شنبه 4 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

علمی دانشگاهی تماشای تقسیم سلولی در لحظه با میکروسکوپ جدید

تماشای تقسیم سلولی در لحظه با میکروسکوپ جدید

 • تماشای تقسیم سلولی در لحظه با میکروسکوپ جدید

  محققان در دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ (HKUST) موفق به طراحی یک میکروسکوپ شده‌اند که "1000 برابر کمتر از میکروسکوپ‌های موجود به نمونه‌های مورد مطالعه آسیب می‌رساند.

  به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت،"میکروسکوپ‌های کانفوکال"  (Confocal microscopes) بسیار قوی هستند ،این ابزار می‌توانند تقسیم سلولی را در لحظه ضبط کنند، اما از معایب آن‌ها می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به سلول‌های مورد مطالعه آسیب زده و باعث از بین رفتن آنها می‌شوند.

  در حالیکه این میکروسکوپ جدید که LiTone Line Bessel Sheet (LBS)  نام دارد، علاوه بر اینکه 1000 برابر سریعتر از مدل‌های قبلی است، می‌تواند دانشمندان را قادر سازد تا به بررسی چگونگی شکل‌گیری بیماری‌های خاص در سطح سلولی بپردازند.

  لیزر مورد استفاده در زمینه‌های پیشین یک میلیون برابر قدرت تابش خورشید بود که تاثیر کشنده‌ای بر روی سلول‌ها داشت.

  این امر مانند این است که بدون استفاده از عینک‌های محافظتی زمان زیادی را صرف تماشای خورشیدگرفتگی کنید.

  اما میکروسکوپ جدید نه تنها می‌تواند فیلم‌های سه‌بعدی از سلول‌های زنده را ضبط کند، بلکه تصاویر به دست آمده از آن نیز از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند، به طوری که دقت و محدوده تحقیقات در مورد زیست شناسی سلولی را ارتقا می‌دهد.

  انتهای پیام


نوشته شده در : شنبه 4 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

علمی دانشگاهی تقدیر از 10 طرح داخلی و خارجی در هجدهمین جشنواره بین‌المللی «رویان»

تقدیر از 10 طرح داخلی و خارجی در هجدهمین جشنواره بین‌المللی «رویان»

 • تقدیر از 10 طرح داخلی و خارجی در هجدهمین جشنواره بین‌المللی «رویان»

  همزمان با برگزاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان از پنج محقق خارجی و پنج محقق داخلی تجلیل به عمل می‌آید.

  به گزارش ایسنا، هجدهمین جشنواره بین‌المللی تحقیقاتی رویان پزشکی تولید مثل-سلول‌های بنیادی ۸ تا ۱۰ شهریورماه برگزار می‌شود.

  محورهای این جشنواره در حوزه تولیدمثل شامل پزشکی مبتنی بر فرد در ناباروری، غده‌های جنسی مصنوعی و زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی، شکست در روش‌های درمانی کمک باروری، آندومتریوز، نتایج سیکل‌های ART، آنتی‌اکسیدان‌ها و باروری، حفظ باروری در بیماران سرطانی و بیوتکنولوژی جانوری است.

  همچنین فناوری سلول‌های بنیادی، پزشکی بازساختی، فناوری سلول‌های پرتوان انسانی، مهندسی بافت، مدل‌سازی بیماری، پزشکی مبتنی بر فرد، سلول‌های بنیادی سرطانی و فرآورده‌های درمانی پیشرفته محورهای کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی است.

  بر این اساس، پروفسور "توماس براون" از کشور آلمان (برنده گروه سلول‌های بنیادی) برای پژوهش "نقش تراکم کروماتین در سلول‌های بنیادی عضلانی در میزان فعالیت این سلول‌ها"، پروفسور "ریکاردو فاد" از کشور هلند (برنده گروه پزشکی بازساختی) برای پژوهش "رژیم غذایی، التهاب و سلول‌های بنیادی: چه چیزی باعث سرطان روده می‌شود؟"، دکتر "دیوید گرینینگ" از کشور استرالیا (برنده گروه جنین‌شناسی) برای پژوهش "اگزوزوم: عاملی جدید در برهمکنش‌های مادر و جنین برای لانه‌گزینی موفق"، دکتر "کایی ناسو" از کشور ژاپن (برنده گروه ژنتیک) برای پژوهش "نقش میکرو RNAها در بروز بیماری اندومتروزیس" و دکتر "خالق خان" از کشور ژاپن (برنده گروه ناباروری زنان) برای پژوهش "آیا زنان مبتلا به اندومتریوزیس بیشتر در معرض عفونت‌های باکتریایی رحم و تخمدان هستند؟" در بخش بین‌الملل این رویداد، مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

  همچنین در بخش برندگان داخلی جشنواره نیز از دکتر مهناز اشرفی برای پژوهش "آیا می‌توان مقدار هورمون آنتی مولرین در خون برای پیش‌بینی میزان موفقیت روش‌های کمک باروری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پرکیست استفاده کرد؟"، دکتر مهدی شیخ برای پژوهش "تزریق زیرجلدی عامل تحریک کننده کلونی گرانولوسیت‌ها و بهبود نتایج IVF"، دکتر حسین قنبریان برای پژوهش "RNA های کوچک غیر کدکننده و تمایز سلول‌های بنیادی جنینی به سلول‌های تپنده قلبی"، دکتر فرشته اسفندیاری برای پژوهش "تولید سلول‌های زایای جنسی از  سلول‌های بنیادی پر توان" و دکتر کامبیز گیلانی برای پژوهش "بررسی مشخصات متابولیک در مبتلایان به فقدان اسپرم غیرانسدادی: روشی جدید برای بررسی اسپرم‌زایی در مردان نابارور" تقدیر خواهد شد.

  انتهای پیام


نوشته شده در : شنبه 4 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

فرهنگی هنری حرف‌های مهران مدیری در آخرین دورهمی

حرف‌های مهران مدیری در آخرین دورهمی

 • حرف‌های مهران مدیری در آخرین دورهمی

  مهران مدیری در آخرین قسمت برنامه دورهمی اعلام کرد که بیش از همه دلش برای منتقدان تنگ می شود و هدف اصلی برنامه دور همی را سالم سازی فضای اجتماعی برای مردم خواند.

  به گزارش ایسنا آخرین قسمت از برنامه دورهمی در شبکه نسیم با اجرای مهران مدیری جمعه سوم شهریور  به روی آنتن رفت مهران مدیری در انتهای برنامه توضیحاتی را درباره هدف از ساخت این برنامه در شبکه نسیم ارائه داد.

  او در بخشی از صحبت هایش که مانند همیشه با طنز همراه بود خاطر نشان کرد:  اگر در برنامه دور همی از مشکلات، شرایط اقتصادی و گرفتاری‌های مردم گفتیم از خوشی‌ها و محسنات هم گفتیم و همه باهم بودند.

  مدیری توضیح داد: می‌خواهم به همه مردم و مسئولان بگویم آنچه در دور همی گفته شده  نه جناح سیاسی در کار بوده است و نه تلویزیون تاثیری داشته است حرف‌هایی از ته دل برای مردم بوده است.

  او گفت:‌ در برنامه دو همی از مشکلاتی که وجود دارد گفتم و امیدوار بودیم آنچه می‌گوئیم شرایط را بهتر کند. اگر به کسی برخورده است باید ببخشد و اگر کسی هم خوشش آمده است باید دعاکند.

  مدیری سپس اظهار کرد: ما بارها درباره هر چیزی که می‌توانست کوچکترین کمک و یادآوری باشد، در باره زندگی و روابط اجتماعی حرف زدیم.

  او سپس خطاب به مخاطبان برنامه دورهمی  گفت:‌ ما سعی می کنیم زندگی را برای شما قابل تحمل‌تر کنیم ، فقط همین.

   مهران مدیری در پایان صحبت‌هایش با جملاتی که با طنز همراه بود بود خاطر  نشان کرد:‌ دورهمی ظاهرا یک برنامه کمدی بود ولی انصافا کم هم اشک افراد را در نیاورد و اصلا گاهی هدفمان این بودکه اشک افراد را دربیاوریم و برای مثال صدای پدر و مادرشان را پخش می کردیم و اگر این هم اگر کافی نبود از صدای مادربزرگ استفاده می‌کردم راهکارهای دیگری هم برای اشک درآوردن داشتیم ؛ برای مثال اگر مشکلی برای فردی پیش می امد او را به برنامه دعوت می کردیم مثل فرهاد ظریف که بعد از خط خورددن از تیم ملی به دور همی دعوت شد. آمار ازدواج را هم بالا بردیم مثل نرگس محمدی که به برنامه آمد و از مشکلات ازدواج  گفت و دو ماه بعد از آمدن به این برنامه با علی اوجی ازدواج کرد.

  بعد از خانم محمدی خانم‌های دیگری هم آمدند و همان جملات را تکرار کردند اما این اتفاق برایشان نیفتاد با این حال در فضای مجازی خواستگارهای بسیاری پیدا کردند.

  مدیری در پایان صحبت‌هایش گفت: امیدواریم  روزی با برنامه جذاب‌تر برگردیم و بعد از این بهتر از این باشیم و بتوانیم به شما خدمت کنیم. نظر مخالفان و موافقان برایمان مهم است.

  به گزارش ایسنا برنامه دور همی امشب سوم شهریور ماه  به پایان رسید و از هفته آینده گلچین این برنامه از شبکه نسیم پخش خواهد شد.

  انتهای پیام


نوشته شده در : شنبه 4 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

فرهنگی هنری نامه‌ای به وزیر در بابِ مشکلات سینمای کشور

نامه‌ای به وزیر در بابِ مشکلات سینمای کشور

 • نامه‌ای به وزیر در بابِ مشکلات سینمای کشور

  شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران نامه سرگشاده‌ای را خطاب به "عباس صالحی"، وزیر ارشاد منتشر کرد.

  در متن این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است،

  «جناب آقای سید عباس صالحی

  وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

  جلوس شما را بر صندلی وزارت ارشاد اسلامی تبریک می‌گوییم. ده‌ها سال است که ما اهالی سینما هر چهار سال این شادباش را به وزیر جدید تقدیم می‌کنیم. به این امید که شاید در این دوره چهار ساله، مشکلات اساسی سینما حل شود و آرزوهای خانواده بزرگ سینمای ایران جامهی تحقق بر تن کند. اما هر بار، چهار سال می‌گذرد، وزیر می‌رود و مشکلات می‌ماند.

   رهبر معظم انقلاب بارها نارضایتی خود را از وضعیت سینمای کشور اعلام کردند. این نارضایتی معظمُ‌له که ناخرسندی خود ما نیز هست، ریشه در مشکلات اساسی این صنعت دارد که اهم آنها به شرح زیر است. حل آنها عزمی جزم می‌طلبد که امیدواریم با سکانداری جنابعالی در این دوره، به سر منزل مقصود برسد:

  ۱ـ چرخ سینمای کشور با بودجه ده‌ها میلیارد تومانی بخش خصوصی می‌چرخد، در حالی که کوچکترین امنیت شغلی و حرفه‌ای برای تهیه‌کنندگان وجود ندارد. از آن مهم‌تر اینکه بودجه سینمای کشور بر دوش بخش خصوصی است، اما سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و اداره آن دولتی است. ما منکر لزوم نظارت دولت بر سینما نیستیم، اما نظارت با دخالت فرق دارد.

  ۲ـ اهالی سینما نقش بسیار کمرنگی در پروانه ساخت و نمایش دارند. موفقیت سینمای ایران در حضور پررنگش در سینمای جهانی و جشنواره‌های معتبر، نشان از تجربه و لیاقت این صنف در اداره ی سینمای کشور دارد. حضور فیلمسازان متعهد و آگاه به خطوط قرمز نظام مقدس جمهوریاسلامی این صلاحیت را برای آنان ایجاب می کند که بتوان بار اصلی پروانه‌های ساخت و نمایش را بر دوش آنان گذاشت و امور حرفه ای را کاملا به اصناف سینمایی واگذار کرد.

  ۳ـ بسیاری از کارگزاران و مسئولین که بعضا این حرفه را نیز به درستی نمی‌شناسند، با اعمال سلایق شخصی، حتا آزادی‌های تعیین شده قانونی را نیز بر سینماگران محدود کرده و بدون وجود ضابطه‌ای مدون و مشخص، هرکس به گونه‌ای حکم می‌راند. تصمیماتی که با تغییر مدیران، گاهی ۱۸۰ درجه تغییر می‌کند و آیین نامه‌هایی که سال به سال عوض می‌شوند. نمی‌دانیم چگونه می‌شود با ضوابط امسال فیلم ساخت و با ضوابط سال بعد اکران کرد. در حقیقت ما خواستار استقرار نظام جامع تهیه‌کنندگی هستیم که بدانیم لااقل برای چند سال لایتغیر است.

  ۴ـ ما خواستار تصویب نظام‌نامه صنفی در مجلس شورای اسلامی هستیم. هنوز بعد از 40 سال، تولید فیلم در رده «خدمات» قرار دارد نه «صنعت». لازم است طی پیشنهاد لایحه ای از سوی وزارت ارشاد اسلامی به دولت و از سوی دولت به مجلس، خواستار به رسمیت شناختن سینمای ایران و تبدیل جایگاه آن از خدمات به صنعت شد.

  ۵ـ ما خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه و فشار ارگان‌ها و مراجع دولتی و غیر دولتی در مورد فیلمنامه‌هایی هستیم که پس از تصویب و ممیزی‌های لازم، پروانه ساخت آنها صادر شده است. مراجعی که همکاری خود را منوط به اعمال خواسته و نظر آن ها در فیلمنامه مشروط می‌کنند. همچنین خواستار جلوگیری از اعمال سلیقه و فشار عوامل خارج از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد اکران فیلم هایی هستیم که پروانه نمایش می گیرند. یک پروژه از لحظه صدور پروانه ساخت و کلید خوردن تا اتمام تولید،یک نگرانی دارد و اکران فیلم از روز اول تا پایان اکران صدها نگرانی که آیا فیلمی که همه ی مجراهای قانونی را طی کرده تا بر پرده قرار گرفته است، روند طبیعی نمایش و اکران آن طی خواهد شد یا نه.

  ۶ـ مبارزه جدی و مداوم با سرقت آثار سینمایی در شبکه ی قاچاق کشور و تدوین قوانینی در مجلس برای برخورد با سوداگران و خلافکارانی که به راحتی با سرمایه و هستییک تهیه‌کننده بازی می‌کنند و کسی نیز جوابگوی آن نیست.

  ۷ـ امکان معرفی و تبلیغ گسترده آثار سینمایی در رسانه ملی و تبلیغات محیطی با همکاری صداسیما و شهرداری که بار سنگین هزینه تبلیغات را بر دوش تهیه کننده دارد. همچنین امکان استفاده از شیوه های نوین و متفاوت تبلیغاتی. امروزه از چاقو و فرفره گرفته تا قرص های چاقی و لاغری آزادانه امکانات متفاوتی برای تبلیغات خود دارند، ولی همان ابزارها نوبت به کالاهای فرهنگی که می رسد، جرم تلقی می‌گردد.

  ۸ـ گسترش سالن‌های نمایش فیلم با توجه به جمعیت بیش از هشتاد میلیونی کشور ایران، تولید بیش از یکصد فیلم سینمایی در سال به ۵۰۰۰ پرده سالن سینما نیاز دارد . لازم به توضیح است نزدیک به یکهزار شهر حتییک سالن سینما ندارد .در حقیقتیکی از مشکلات تولیدی سینمایی ، توزیع آن است.

  ۹ـ راه‌اندازی توسعه ویدئو در خواستی (V.O.D ) که حمایت کامل وزارت ارتباطات و فن آوری را می طلبد.۱۰ ـ جلوگیری از تولید مستقیم فیلم توسط ارگانهای دولتی و نیمه دولتی که ضربه ی جدی برساختار تولید، بالا بردن نجومی دستمزدها و ایجاد بی تفاوتی و بی اعتمادی در مردم نسبت به ارائه ی فیلم جذاب و دارا بودن حداقل استانداردهاییک اثر سینمایی دارد. ار آن جا که یک ارگان دولتی نگران بازگشت سرمایه فیلم تولید شده نیست و بسیاری از مدیران دولتی فقط برای پر کردن کارنامه ی خود ، اقدام به تولید فیلم می کنند ، نه به کیفیت اثر ارائه شده می اندیشند و نه به هزینهی ساخت آن و این موضوع به آفتی برای سینمای کشور و بخش خصوصی تبدیل شده  است.     ۱۱ ـ حوزه ی هنری که بیش از  ۹۰ سینمای کشور را در اختیار دارد، به عنوان ارگانی موازی با وزارت ارشاد عمل می کند. پروانه نمایشی که وزارت ارشاد صادر می کند، برای آنها معتبر نیست و خودشان مستقلآ فیلم ها را بازبینی می کنند و برای اکران تصمیم می گیرند .

  جناب آقای صالحی
  مواردی که بر شمرده شد ، شمه‌ای از سنگ‌های بزرگی است که بر سر راه فیلمسازان بخش خصوصی در این کشور قرار دارد و امنیت شغلی و حرفه ای را دچار مخاطره کرده است. هموار کردن مسیر سینمایی ایران، همتی عالی و عزمی جدی می طلبد که امیدواریم با کار آمدی جنابعالی و تجربهی جناب مهندس حیدریان، ریاست محترم سازمان سینمایی کشور محقق گردد

  شورای مرکزی انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران

  انتهای پیام


نوشته شده در : شنبه 4 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

بهداشت نیوز| سازمان غذا و دارو تنها از توزیع محصولات بدون مجوز جلوگیری می‌کند

سازمان غذا و دارو تنها از توزیع محصولات بدون مجوز جلوگیری می‌کند

 • سازمان غذا و دارو تنها از توزیع محصولات بدون مجوز جلوگیری می‌کند

  کد خبر: 29664

  تاریخ انتشار: سه شنبه 31 مرداد 1396 - 16:36

  یک مقام مسئول در سازمان غذا و دارو در ارتباط با نامه صادر شده این سازمان درباره محصولات شرکت 5040 گفت: این نامه درباره یک محصول مشخص صادر شده و کلیات محصولات مربوط به این سایت بلامشکل است.

  به گزارش بهداشت نیوز، کبری ناصری معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص نامه منتشر شده از سوی ایشان در فضای مجازی در ارتباط با محصولات 5040  گفت: این نامه صرفا یک نامه داخلی و اداری بود و جنبه اطلاع رسانی عمومی نداشته و انتشار آن در فضای مجازی غیرقانونی است.

  وی در خصوص محصول شرکت آریا روناک که در نامه به عنوان غیر مجاز معرفی شده بود گفت: در این نامه ما بر یک محصولات عرضه شده توسط این سایت با یک برند تجاری خاص اشاره داشتیم که مراتب را به مدیران این شرکت ابلاغ کردیم.

  ناصری ادامه داد: از نظر ما هر محصولی که توسط سایت 5040 عرضه می‌شود در صورت داشتن مجوزهای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو بلامانع است و مقصود ما تنها محصولات بدون مجوزهای قانونی است.

  این مقام سازمان غذا و دارو گفت: سازمان غذا و دارو  در حالی‌که با موارد تخلف و مشکل ساز برای سلامت مردم برخورد می‌کند، همیشه پشتیبان عرضه محصولات سلامت محور با کیفیت و دارای مجوز نیز بوده و هست.

  وی در پایان گفت: اطلاع رسانی در خصوص غیرمجاز بودن محصولات اگر جنبه عمومی داشته باشد توسط روابط عمومی سازمان غذا و دارو مطرح خواهد شد و مردم باید صرفا از این طریق اخبار دقیق و صحیح را دریافت کنند و نباید به برخی مسائل تخریبی و هدفمندی که در فضای مجازی منتشر می‌شود اهمیت داد. 

  پیش از این محمد بختیاری مدیر بازاریابی و فروش شرکت ۵۰۴۰ با اشاره به این نکته که این شرکت تاکنون هیچ محصولی خارج از روند قانونی به مشتری عرضه نکرده است، گفت: همه محصولات ما روال قانونی کسب مجوز را طی کرده و بر مبنای استانداردهای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت حرکت کرده است.

   

  منبع: فارس

   


نوشته شده در : چهارشنبه 1 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

برچسب ها: بهداشت ، سلامت ،

بهداشت نیوز| اختلال کم توجهی - بیش فعالی؛ شیطنت بدون کنترل

اختلال کم توجهی - بیش فعالی؛ شیطنت بدون کنترل

 • اختلال کم توجهی - بیش فعالی؛ شیطنت بدون کنترل

  کد خبر: 29605

  تاریخ انتشار: سه شنبه 31 مرداد 1396 - 07:45

  در قسمت جلویی مغز، قشری به نام اوربیتوفرانتال کورتکس وجود دارد که کنترل نفس در این قسمت از مغز ساکن است. رشد و پیشرفت این ناحیه در کودکان دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی به سرعت کودکان دیگر نیست یا در موارد حادتر این ناحیه اصلا پیشرفتی ندارد. این موضوع فرضیه نیست.

  به گزارش «بهداشت نیوز» اختلال کم توجهی – بیش فعالی یکی پر مطالعه ترین حوزه های سلامت کودک است. این ترس در بسیاری از پدر و مادرها نهادینه شده است که اختلال کم توجهی – بیش فعالی<Lack of attention deficit hyperactivity disorder> یعنی کشیدن خط قرمز دور کارایی تحصیلی و دورنمای حرفه ای فرزندشان. اگرچه هنوز درمانی برای این اختلال کم توجهی – بیش فعالی کشف نشده است اما می توان برخورد و کنترلی موفقیت آمیز بر آن داشت؛ کنترل هایی که به کمک والدین می آیند.


  تعریف اختلال

  در قسمت جلویی مغز، قشری به نام اوربیتوفرانتال کورتکس وجود دارد که کنترل نفس در این قسمت از مغز ساکن است. رشد و پیشرفت این ناحیه در کودکان دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی به سرعت کودکان دیگر نیست یا در موارد حادتر این ناحیه اصلا پیشرفتی ندارد. این موضوع فرضیه نیست. اگر اسکن های PET (نوعی از اسکن مغز) کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی را با کودکی که به این اختلال دچار نیست مقایسه کنید، متابولیسم کاهش یافته در اوربیتوفرانتال کورتس حتی برای فردی عامی و معمولی نیز مشهود است.

   

   


  کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی برای تمرکز کردن با مشکل روبرو هستند. آنها دامنه توجه به شدت کوتاهی دارند؛ اگر موضوعی مستقیما سرگرم کننده یا جذاب نباشد، آنها علاقه خود را به آن از دست می دهند و همین باعث می شود در بازی Xbox خوب عمل کنند اما در انجام تکالیف شان بسیار بد باشند و در مسافرت های جاده ای بدخلق شوند و عدم کنترل تکانه در آنها به این معنی است که مثل بچه های بازیگوش رفتار کنند. مواقعی که کودک معمولی موضوعی را مورد توجه قرار می دهد و بعد تصمیم به عدم انجام آن می گیرند، کودک مبتلا به اختلال کم توجهی – بیش فعالی بدون تعلل عمل می کند.

  همچنین شرایط آنها باعث می شود از اشتباهات شان درس نگیرند؛ اصلا مهم نیست چند بار به آنها بگویید کاری را انجام ندهند، اگر انگیزه انجام کاری را داشته باشند دیگر قادر به مقاومت کردن نیستند. این موضوع به صورت قابل توجهی آنها را مستعد به روی دادن سانحه می کند. صحبت ما درباره کودکانی نیست که خودشان به راحتی رفتار مناسبی دارند؛ کودکان دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی حتی اگر بخواهند هم نمی توانند رفتار مناسبی داشته باشند.

  دلایل ریشه ای

  نمی توانیم با قطعیت کامل دلیل بروز اختلال کم توجهی – بیش فعالی را اعلام کنیم اما می دانیم مادرانی که حین دوره بارداری سیگار می کشند یا ماهی می خورند، از لحاظ آماری احتمال این که فرزند آنها مبتلا به این اختلال شود بیشتر است. این شرایط در کودکانی که در زایمان زودرس به دنیا آمده اند، نیز بیشتر است.

  شواهد بسیاری به توضیحات ژنتیکی اشاره دارند. ژن واحدی از اختلال کم توجهی – بیش فعالی وجود ندارد بلکه ترکیب ژن هایی که اگر در محیط مناسب قرار بگیرند اختلال کم توجهی – بیش فعالی را تولید می کنند. به عبارت ساده، شبیه به شرایط ارثی است.

  تخمین زده می شود حدود شش درصد جمعیت حال حاضر بزرگسال دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی هستند. اگر یکی از والدین دچار این اختلال باشد، یا با آن بزرگ شده باشند، احتمال بروز این اختلال در کودک آنها به 30 درصد می رسد. اگر هر دوی والدین مبتلا به این بیماری باشند، احتمال بروز آن در کودک به 80 درصد می رسد، این آمار و ارقام، آماری قابل توجه هستند. اگر این بیماری در یکی از دوقلوها تشخیص داده شود، 75 درصد امکان دارد که جفت دیگر از این بیماری رنج ببرد.

   

   


  درمان اختلال

  هنوز درمانی برای اختلال کم توجهی – بیش فعالی کشف نشده اما راه هایی برای کنترل آن وجود دارد. رویکردی جامع بهترین آن است؛ استراتژی های درست پرورش فرزند و رژیم غذایی مناسب نقش های مهمی ایفا می کنند.

  شواهدی وجود دارد مبنی بر این که کودکانی که غذای سالم می خورند (و نه غذاهای فرآوری شده و دارای مواد افزودنی کمتر می خورند) در مدرسه راحت تر تمرکز می کنند. این موضوع در مورد کودکان دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی نیز درست است. رویکرد ما کنترل علائم با دارو است که در بسیاری از موارد زندگی کودکان مبتلا به این اختلال – و به طور گسترده تر زندگی خانواده های این کودکان – را به آنها باز می گرداند.

  برخی از والدین درباره مداوای کودک شان حرفی به زبان نمی آورند و این رفتار درک شدنی است مخصوصا با توجه به این که کلمه «ریتالین» به یک ناسزا بدل شده است، اما تنها گزینه موجود ریتالین نیست و متخصص سلامتی می تواند مشاور شما در بهترین دوران درمان کودک تان باشد. دکتر میشل کینگ، روانپزشک و متخصص درمانی کودکان در پولوکوین می گوید: «دیگر ریتالین واحد درمانی طلایی اختلال کم توجهی – بیش فعالی نیست. این دارو می تواند موثر باشد اما امروزه مجموعه داروهای بهتری از نخستین باری که ریتالین معرفی شد، در دسترس است، هرگز دو کودک یکسان نیستند، بنابراین تعیین این که کدام داروی درمانی برای کودکی خاص مناسب است باید بر پایه مورد خاص صورت بگیرد.»

  اختلال کم توجهی – بیش فعالی این قدر شایع است؟

  جواب کوتاه به این پرسش احتمالا خیر است؛ تخمین زده می شود هشت درصد کودکان دچار این اختلال هستند. دلیل این که چرا تشخیص این بیماری بیش از حد شده به تشخیص های پزشکانی مربوط می شود که تجربه بخصوصی در این بیماری نداشته اند. اما توضیح دیگر زیر سایه اخلاقیات بحث برانگیز قرار می گیرد.

  اکتبر 2012 روزنامه نیویورک تایمز مقاله ای منتشر کرد که توجه ها را به پدیده رو به رشد پزشکانی که اختلال کم توجهی – بیش فعالی را به منظور تجویز مصرف داروی خودسرانه – به خصوص برای کارایی بهتر در مدرسه – تشخیص می دادند، جلب کرد.

   

   


  همان داروهایی که امکان عملکرد را به کودک دچار این اختلال می داد، به کودکانی که دچار اختلال کم توجهی – بیش فعالی نیستند، کارایی فوق العاده ای در تحصیل داد. این داروها برای این کودکان تمرکزی کامل تر و توانایی تمرکز طولانی مدت می داد. این داروها موقتا ضریب هوشی را بالا می برد. به عبارت دیگر، این داروها کودک شما را باهوش تر می کند.

  طبیعتا تجویز دارو برای تقویت سطح تحصیلی، غیر اخلاقی و غیر قانونی است (جدا از خطری که برای سلامت کودک دارد) و معادل تحصیلی آن دوپینگ در ورزش است، اما برخی پدر و مادرها صرف نظر از بهایی که برای این کارایی خواهند پرداخت خود را ملزم می دانند کارایی بهتر را به کودک خود بدهند و اگر دکتری پیدا کنند که به راحتی تن به تجویز دارو دهد، به آسانی می توان دید چطور رفتار این پزشک شیوع آشکار این اختلال را افزایش می دهد.

  شناخت اختلال

  اگر معلم این کودکان از آنها شکایت داشته باشند، توصیه می شود پدر و مادرها ابتدا گوش ها و چشم های کودک خود را امتحان کنند. اگر کودک به حرف شما گوش نمی داد، به این معنی است که شنوایی این کودک مشکل دارد. اگر کودکی در مدرسه دچار کشمکش شده است، شاید در واقع شکل بینایی دارد.

  به عنوان یک توصیه به پدر و مادرهای نگران باید بگوییم که تشخیص این بیماری بیش از چهار سالگی کودک ممکن نیست. سروکار داشتن با کودکان نوپا سخت است. بیش از چهارسالگی، مغز هنوز در حال شکل گیری است و آنچه به نظر کودک بیش فعال می آید به راحتی با انرژی معمول در کودکی توضیح داده می شود. در واقع پیش از چهارسالگی نباید در مورد کودک تان قضاوت داشته باشید و کمی صبور باشید.

   

   


  سوءتعبیرها

  شما پدر و مادر بدی هستید:

  حرف های نامناسبی از دهان کودک تان خارج می شود، واضح است که مرز و محدوده ها را برای او مشخص نکرده اید. این کودکان حقیقتا کنترلی بر رفتارشان ندارند. آنها احتیاج به تمرکز دارند مگر این که نتوانند، حتی اگر آنها بفهمند چرا باید تمرکز کنند مغز آنها اجازه نمی دهد.

  وقتی بزرگ می شوند، معتاد می شوند:

  از آنجایی که بیشتر درمان های اختلال شامل نوعی محرک ها می شود، سرنوشت کودک شما با اعتیاد گره خورده است؛ این حرف اشتباه است اما شواهد نشان می دهد مبتلایان به این اختلال که دارو مصرف می کنند، خیلی احتمال سوء مصرف مواد مخدر در آنها وجود ندارد.

  در بزرگسالی بیماری خوب می شود:

  با درمان این بیماری، نشانه های اختلال در بزرگسالی کاهش می یابد اما حدود 60 درصد مبتلایان با این اختلال در بزرگسالی دست و پنجه نرم خواهند کرد؛ با علایم رانندگی پرخطر، بدهی های سنگین و دشواری در حفظ یک حرفه، اثبات کرد.

   

  منبع: همشهری تندرستی


نوشته شده در : چهارشنبه 1 شهریور 1396  توسط : مدیر وبلاگ.    نظرات() .

برچسب ها: بهداشت ، سلامت ،
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic